A kutatások szerint a csoportterápia és az egyéni terápia nem különböznek egymástól a hatékonyság tekintetében, ugyanakkor teljesen más mechanizmusok révén fejtik ki hatásukat. Ez valószínűleg nagy meglepetés azok számára, akik ragaszkodnak az egyéni terápiához mondván, akkor csak a róla és a kérdéseiről lesz szó.
Inkább úgy fogalmaznék, hogy a csoportterápiára szerencsés megérni. Valóban nem mindenki alkalmas csoportterápiára, hiszen ott másfajta keretek (is) működnek, mint az egyéni terápiában. Ugyanakkor valóban nem az a különbség csoport- és egyéni terápia között, hogy a csoportterápia ne lehetne akár „mélyebb” vagy intimebb az egyéni terápiával összehasonlítva.
A csoportterápia ráadásul több olyan előnnyel is rendelkezik, amivel az egyéni terápia nem vagy csak visszafogottabban. Csoportterápiában például igen sok tudást lehet szerezni a többiektől. A csoporttagok megláthatják azt, kinek mi jött be az életében egy hasonló helyzet kapcsán. Szertefoszlik az az előzetes elképzelés is, hogy valaki egyedül van a problémájával, ilyen csak neki létezik. Az altruizmust a csoportban megtapasztalni elképesztően pozitív érzés. A csoportvezetők (általában ketten vezetnek egy csoportot, szerencsés esetben két különböző nemű terapeuta) hatásosan képezik le a csoporttagok eredeti családi csoportját. A fentebb említett szociális tanulás csak a csoportterápia jellegzetessége. A csoporttagok vagy a terapeuták utánzása hatékony terápiás erő. A csoportkohézió megtapasztalása pedig olyasvalami, aminek az élményét nehéz átadni csoportterápiában még ismeretlen embereknek – tényleg érdemes kipróbálni!
Magyar és angol nyelven is tartok csoportterápiás üléseket az alább részletezett módszerekkel. A csoportok eltérő hosszúságúak és a csoporttagok száma is változó nagyságú.
Önismereti, szabad interakciós csoport
Az önismereti csoportban a csoporttagok által hozott témákról, kérdésekről beszélgetünk. A behozott tartalmak kapcsán indulnak el a csoportterápiás folyamatok. Magunkról van szó, saját magunk élményeiről, elakadásairól, viselkedéséről és másokkal való kapcsolatainkról. Múlt, jelen, jövő egyaránt szóba kerülhet még akkor is, ha az itt-és-most a legszerencsésebb hozzáállás a csoportterápiában. Nem fogunk tudni politikáról, filozófiáról beszélgetni, hiszen akkor nem magunkról van szó, nem arról, miképpen működünk, és hogy ezt a működést hogyan tudnánk jobban tudatosítani, szükség esetén módosítani, talán elfogadni vagy meghaladni.
Legközelebb induló csoport:
Pszichodráma
A pszichodráma nem (csak) beszélgetős módszer. Itt a hangsúly a csináláson van. Amit mondunk, ahogy működünk, amilyen kapcsolataink vannak, az mind megelevenedik a pszichodráma csoport terében és idejében. A csoportmódszerek királynőjének nevezett pszichodráma gyorsan és hatékonyan mutat tükröt magunknak esélyt adva arra, hogy változtassunk mindazon, amin változtatni szeretnénk.
Legközelebb induló csoport:
Autogén tréning
Az autogén tréning a relaxáció egyik fajtája, amit a múlt század húszas évei óta gyakorolnak. Lényege, hogy a résztvevők egy olyan módszert sajátítanak el, amivel saját maguk válnak képessé belső nyugalmi állapotuk szabályozására. Az autogén tréning számos egészségügyi állapot esetén javallott, ráadásul önismereti hozadéka is van.